אילוף בדרך אחרת

כלבנות טיפולית

חברת "אילוף בדרך אחרת" מתמחה במיוחד בתחום הכלבנות הטיפולית.
אנו מובילים פרויקטים טיפוליים ייחודים אשר מצליחים לגעת בילדים ובנערים ולהציב בפניהם עולם אחר. כיום אנו מובילים פרויקטים חינוכיים רבים ברשתות החינוכיות הגדולות ביותר ברחבי הארץ.

הצוות של "אילוף בדרך אחרת" מורכב מהמדריכים הטובים ביותר בתחום, אשר מלווים בכלבים שעברו תהליך הכשרה מיוחד במשך תקופה ארוכה. כיום כולם מכירים את הערך העצום של טיפול באמצעות כלבים, ומחקרים רבים מוכיחים ללא צל של ספק שטיפול באמצעות כלבים מכפיל את יכולות הטיפול.

אנו מאמינים ויודעים שהכלב הוא בעל חיים מְמַשב בצורה מיטבית, הגורם לפתיחות רגשית של העומד לפניו: מעריף אהבה ללא תנאי ומקנה אמון ותחושת ביטחון. בתוכנית הכלבנות הטיפולית הנערים עוסקים בעולם האילוף והחינוך ורוכשים ניסיון במשימות מעצימות אשר מפתחות את יכולותיהם האישיות והחברתיות.

כלבנות טיפולית

טיפול בעזרת כלבים או "כלבנות טיפולית" היא שיטת טיפול ייחודית המשלבת בתוכה מרכיבים חברתיים, חינוכיים, פסיכולוגיים ושיקומיים בעזרתם של הכלבים. כידוע, הקשר בין בני האדם לכלבים הוא הדוק ביותר. הכלבים ניחנים ביכולת לתקשר, לעורר רגשות ולהסיר מחסומים רגשיים. יכולות אלו מהוות בסיס להיעזרות בכלבים לטובת טיפול באנשים. המפגש בין כלבים לבני אדם מאפשר נתינה וקבלת אהבה ומספק חיזוקים חיוביים וחוויית הצלחה, ובכך תורם לשיפור רווחתו הנפשית והפיזית של המטופל.  התקשורת עם הכלב היא תמיד חלקה וזורמת, ללא תחושת איום וללא חשש מפני ביקורת או שיפוטיות. נוסף על כך, הכלב מסוגל להרעיף אהבה ומגע נעים, דבר המאפשר למטופל להיפתח בלי חסמים.

כלבנות טיפולית נעזרת בסגולות הרבות שטיפול בכלב והתקשורת עמו מעניקים לצורך פיתוח מגוון מיומנויות.

כלבנות טיפולית אילוף בדרך אחרת
אייקון פרויקט כלב אל לב מיומנויות אישיות

מיומנויות תוך אישיות ובין־אישיות

במשולש הטיפולי מטופל־כלב־מטפל הכלב אינו משמש רק ככלי, אלא הוא יצור שמתחבר למי שמטפל בו. הילד לומד באמצעות הטיפול בכלב לא רק מגוון של רגשות, יצירת מערכת יחסים ודינמיקה מול אחרים, אלא גם חווה את תחושת העוצמה שבנתינה – הוא הופך ממטופל למטפל. במהלך הטיפול הקשר עם הכלב מעניק למטופל תחושה של שליטה וביטחון ועוזר לחיזוק הדימוי העצמי. בעזרת הכלב המטופל לומד להתמודד עם חששות ופחדים דרך חוויה חיובית של הצלחה וסיפוק.

אייקון פרויקט כלב אל לב יכולות קוגנטיביות

מיומנויות קוגניטיביות

המטפלים מעודדים את הילדים לומר מילה ספציפית או משפט ספציפי, כך שבתגובה הכלב ישחק עימם או יעשה את מה שהם רוצים. כלבים המוכשרים בכלבנות טיפולית לומדים לבצע למעלה מ־50 פקודות שונות, כך שיוכלו ליצור עם הילדים אינטראקציות מרובות ככל האפשר. המשחק עם הכלבים מעודד את הילדים לייצר סיפורים שלמים, מלאי תרחישים, עבודה, פרספקטיבות – ושפה אקספרסיבית. ככל שהילדים מביעים את עצמם יותר, כך הם מרחיבים את איכויות אוצר המילים וההבנה שלהם.

אייקון פרויקט כלב אל לב יכולות גופניות

מיומנויות גופניות

פיתוח דימוי גופני ומודעות גופנית, פיתוח התפיסה החושית, מוטוריקה וקואורדינציה, פיתוח חוש אסתטי מתרחש אצל ילדים בעלי פגיעה פיזית ע''י הפעלת השרירים למטרה מוחשית של האכלה וליטוף מהווים מוטיבציה ונותנים סיפוק. זוהי פעילות גופנית שאינה דורשת אמצעים חיצוניים מיוחדים, אך עם זאת משפרת גם את היכולת הפיזית וגם את הביטחון העצמי ביכולות התנועתיות הקיימות. במסגרת הטיפול בעזרת הכלב ניתן לשלב גם ספורט כלבני (אג'יליטי) המשלב מעבר מכשולים על ידי הכלב, כשהילד מוביל ומלווה אותו לאורך המסלול במקביל למכשולים.

לאור ניסיוננו בעבודה עם ילדים ובני נוער במהלך השנים, יצרנו מתודות ייחודיות לעבודה על היבטים שונים בתחום הרגשי: חיזוק הביטחון העצמי ופיתוח דימוי עצמי חיובי, פיתוח אמפתיה, מיגור התנהגות אלימה ואגרסיבית, צמצום התנהגויות מנותקות ופיתוח כלים להתמודדות עם אתגרים.

חברת "אילוף בדרך אחרת" פועלת במסגרות פורמליות ולא פורמליות ברחבי הארץ בכל המגזרים (חילוני, דתי, חרדי וערבי) ומתאים את הטיפול, המערך, או הפעילות על פי דרישות המוסד בהתאם למענה המבוקש. עבודתנו במסגרות חינוכיות נעשית בהתאם לתפיסות טיפול במודל האקולוגי.  הטיפול בתלמיד נעשה בשיתוף צוות רב־מקצועי העובד עם התלמיד והוריו. עבודת הצוות כוללת גיבוש תוכנית אישית לתלמיד. אנו שותפים באיתור ובהבנת הקשיים של התלמיד בתחומים הרגשיים, החברתיים והתנהגותיים ושותפים באופן פעיל בבניית תוכנית העבודה האישית עבורו.

תוכניות

פרויקט כלב אל לב

קידומי נוער

תוכנית זו עוסקת בכלבנות טיפולית אשר מותאמת מראש לקידומי נוער והוסטלים שבהם הקבוצה יכולה להשתנות ממפגש למפגש.

קרא עוד »
אילוף בדרך אחרת פרויקט כלב אל לב

פעילויות רווחה

פעילות זו מתמחה בבניית תוכניות חינוכיות לא פורמליות עבור קבוצות נוער אשר המכנה המשותף שלהם הוא הימצאות בסיכון ונשירה ממסגרות.

קרא עוד »
אילוף בדרך אחרת מגמת כלבנות

מגמת כלבנים

לימודי כלבנות (אילוף כלבים) מרתקים ברמת 5 יחידות לימוד, בתחומי הווטרינריה, גידול כלבים, אילוף כלבים, כלבי שירות ועוד.

קרא עוד »